Muzeum policji w Sztokholmie.
Muzeum Policji znajduje się w tzw. parku muzeów. Tutaj znajdziemy również muzeum techniki, etnograficzne, morskie i sportu.
Muzeum powstało w 2007 roku po połączeniu Muzeum Historii Policji i Muzeum Techniki Policyjnej. Muzeum jest zarządzane przez Policję. Jego zadaniem jest odpowiedzenie na pytania czym się zajmuje policja, jaką rolę pełni policja w demokratycznym społeczeństwie i jak wygląda policja.
Muzeum zajmuje piętrowy budynek. Połowę budynku zajmuje Muzeum Policji, a drugą połowę Muzeum Sportu. Muzeum Policji posiada ponad 10 000 przedmiotów muzealnych i prawie 6 000 fotografii. Niektóre z przedmiotów mają kilkaset lat. Zbiory były kiedyś kolekcją studyjną dla funkcjonariuszy policji – stąd w zasobach muzeum jest wiele przedmiotów z dawnych śledztw kryminalnych.
Na parterze znajduje się wystawa poświęcona historii szwedzkiej policji. Zobaczyć jak zmieniał się strój policjanta na przestrzeni lat/wieków.
W zbiorach znajduje się około 50 pojazdów policyjnych.
Tutaj również można zobaczyć i dotknąć policyjnego centrum dowodzenia.
Na tej wystawie znajduje się mnóstwo fotografii. Są to zdjęcia, począwszy od starych zdjęć wywiadowczych po zdjęcia samochodów policyjnych i mundurów.
Jest też coś dla dzieci, ale podejrzewam, że i dorośli (ja skorzystałam z możliwości zabawy) korzystają z okazji zobaczenia się w sztucznych wąsach.
Na piętrze znajduje się wystawa Śladami Zbrodni. Tutaj zobaczyć można przykładowe miejsce zbrodni, autentyczne przedmioty należące do przestępców typu czapka i spodnie, które miał na sobie morderca szwedzkiej polityk Anny Lindh. To właśnie to zabójstwo z 11 września 2003 roku zajmuje dużą część wystawy. Dowiedzieć się można, w jaki sposób dzięki śladom DNA policja zidentyfikowała mordercę Anny i jak stworzyła profil przestępcy. Na tej wystawie zobaczyć też można maskę pośmiertną Gustawa III z XVIII wieku i zbrodnie seryjne Petera Mangs. Ważnym punktem wystawy jest sprzęt kryminalistyczny, którego używała i używa policja do zabezpieczania śladów na miejscu zbrodni. Na tej wystawie są też fotografie dokumentujące miejsca zbrodni.
Jest też wystawa poświęcona SAPO, czyli szwedzkim służbom bezpieczeństwa.
Jeżeli ktoś ma ochotę na małe zakupy, to na dole muzeum znajduje się sklepik z pamiątkami, w którym można kupić koszulkę policyjną, gry policyjne, auta policji.
http://www.polismuseet.se/
7 komentarzy
acurrent91
Do takiego muzeum bym chętnie poszła 🙂 Aż nabrałam ochotę na przeczytanie jakiegoś skandynawskiego kryminału. Znasz może jakieś szwedzkie nazwiska warte polecenia? 😉
Agnes
Jasne, że znam 🙂 Zacznij od Camilli Lackberg – to seria kryminałów w której główną bohaterką jest pisarka i jej mąż policjant. Pierwsza część to księżniczka z lodu czy jakoś tak. Dla mnie rewelacja 🙂
acurrent91
Dzięki 🙂 Na pewno sprawdzę. Ostatnio nie mam czasu.. a jak mam czas to nie mam co czytać :/…
Gabi
zastanawiałam się, czy tam zajrzeć, ale po tym, co czytam, to chyba jednak się nie zbiorę 😀
Agnes
Gabi może jak będziesz miała dzieci to się skusisz 😉
Agnieszka Radziewińska
Rzeczywiscie z synkiem zajrzenie tam bylo ciekawsze. Choc te 4 lata temu mozna bylo wsiadac do auta i na motocykl.
Radek Siechowicz
Bylismy, widzielismy i srednio bylo, to fakt. Ale za to zrobilismy corce rewelacyjne zdjecie w policyjnym mundurze :). Bardzo fajne jest znajdujace sie obok muzeum morza i muzeum techniki. Etnograficzne tylko dla pasjonatow, dzieciaki sie beda nudzic. Muzeum sportu jest tez fajne, mozna sobie pobiegac na czas.