Muzea w Sztokholmie,  Muzea w Szwecji,  Przewodnik po Sztokholmie,  Przewodnik po Szwecji

Muzeum Transportu w Sztokholmie.

W zasadzie na chwilę obecną to muzeum jest nieczynne ale….jak dobrze pójdzie to za dwa lata zostanie otwarte na nowo.
Muzeum transportu miejskiego bo tak je można pokrótce nazwać do jesieni zeszłego roku znajdowało się na Södermalm. Teraz urządza się w jednym z budynków byłej gazowni na północy Djurgårdsstaden. Będzie na pewno bardziej nowocześnie (muzeum ma się wzbogacić o salę kinową i audytorium). Stare muzeum bardzo mnie zachwyciło więc i do nowego chętnie się wybiorę a raczej wybierzemy.

Muzeum powstało na początku XX wieku z inicjatywy kapitana Ernsta Hjortzberg -szefa Stockholms Spårvägar AB (SS). Kapitan był fanem i kolekcjonerem wszystkiego co się wiązało z tramwajami. Jego największą zdobyczą był konny tramwaj z roku 1877.
Muzeum umieszczono przy Tegnérgatan – głównej siedzibie SS. Muzeum dostępne było wyłącznie dla pracowników SS oraz specjalnych gości.

W 1944 roku wystawy przeniesiono do większego obiektu przy Tulegatan. Wtedy też muzeum otworzyło swoje podwoje dla wszystkich zwiedzających. W 1964 roku ktoś wpadł na pomysł przeniesienia wystawy do stacji metra Odenplan (w zasadzie pod metrem). W 1967 roku Szwecja przeszła na ruch prawostronny w wyniku czego z obiegu wycofano masę autobusów i tramwajów które (część) postanowiono umieścić w muzeum. Niestety pomieszczenie na Odenplan okazało się być zbyt małe aby pomieścić wszystkie pojazdy i postanowiono po raz kolejny przenieść muzeum w inne miejsce.

W 1990 roku muzeum znalazło na długi okres czasu miejsce w hali SL na Södermalm. Industrialna hala była genialnym miejscem wystawowym dla tego typu eksponatów.

Muzeum na tę chwilę posiada około 70 eksponatów/pojazdów. Niektóre z nich są udostępnione zwiedzającym (można do nich wejść, dotykać, siadać w środku). Inne można podziwiać tylko i wyłącznie z daleka. Są też i takie, które w weekendy poruszają się po Sztokholmie (przy okazji jakiś imprez albo zwyczajnie po linii Djurgård). Najstarszy pojazd czyli tramwaj konny jest prawdopodobnie z 1840 roku. To prawdopodobnie najstarszy pojazd w Szwecji. W zasobach muzeum jest również cała masa zdjęć. Wystawy są mocno zilustrowane i można zobaczyć jak zmieniało się miasto. Jeżeli ktoś ma ochotę to można odpłatnie zamówić wydruk wybranej fotografii.

Ze stałych wystaw jedna dotyczy historii transportu publicznego.

Druga rozwiązań technicznych stosowanych w różnych epokach.

Jeżeli chodzi o transport to znajdziemy tu eksponaty i historię autobusów, tramwajów, kolei, metra i statków czy raczej wodnych tramwajów.

Jak w każdym muzeum jest też i wystawa czasowa. My trafiliśmy na wystawę zdjęć z metra.

A poza tym kącik warsztatowy dla dzieci i spora kafejka.

I oczywiście sklepik z masą tematycznych rzeczy.

Źródła:
http://sparvagsmuseet.sl.se/
Przewodniki Wiedzy i Życia, Sztokholm, Warszawa 2001.