Przewodnik po Szwecji,  Szwecja

Petroglify z Enköping.

Okolica Enköping obfituje w petroglify, czyli rzeźby naskalne z czasów neolitycznych. Najsłynniejsze z nich to Brandskogsskeppet, do którego jest trochę ciężko dojść (mając małe dziecko), Stora Rickebyhällen – z świetną lokalizacją (zaraz przy trasie) i Hemstahällen, które również ma dosyć wymagające dojście.

Rzeźby znajdujące się w Stora Rickebyhällen umiejscowione są na kamieniu o wymiarach około 19 m x 19 m.

Na kamieniu wyryto rzeźby przedstawiające liczne ślady stóp, 51 statków, 2 zwierzęta,  5 postaci ludzkich, 18 krzyży, ok. 94 mis i coś, co kiedyś nazwano Stolen i Rickeby.

Krzesło, bo tak kiedyś nazwano rzeźbę, obecnie jest nazywane ochronną kamizelką. Z czasem naukowcy doszli do wniosku, że rzeźba bardziej przypomina odzież ochronną niż krzesło.

Hemstahällen to olbrzymi kamień z prawie 500 rzeźbami. Hemsta w epoce brązu leżała nad głęboko wciętą w głąb lądu zatoką.

Dzisiaj rezerwat przyrody Hemsta to jednocześnie pastwisko, na którym pasą się zwierzęta i miejsce bogate w przeróżne rośliny

 Do kamienia z rzeźbami, żeby dojść trzeba przejść spory kawałek przez pastwisko. W sezonie kiedy na pastwisku pasą się zwierzęta, należy zachowywać się tak, aby im nie zakłócać spokoju (pies na smyczy).

Na kamieniu wyryte są m.in.: 200 statków, 30 postaci ludzkich, 67 zwierząt, ponad 100 mis i 7 śladów stóp.

Ryty znajdujące się na obu kamieniach należą do grupy rzeźb rolniczych (istnieją również rzeźby związane wyłącznie z myślistwem).

Jak dotąd naukowcy nie znaleźli wyjaśnienia, w jakim celu tworzone były naskalne rzeźby. Istnieje wiele teorii na ich temat – mogły być wykorzystywane jako świątynie, albo jako miejsca edukacji, a może po prostu jakiś artysta je wyrzeźbił dla siebie? Nie wiadomo i raczej nie dowiemy się prawdy.

Źródła:

https://www.lansstyrelsen.se/uppsala/besoksmal/naturreservat/hemsta.html?sv.target=12.382c024b1800285d5863a8a3&sv.12.382c024b1800285d5863a8a3.route=/&searchString=&counties=&municipalities=&reserveTypes=&natureTypes=&accessibility=&facilities=&sort=none

https://www.naturkartan.se/sv/uppsala-lan/hemsta