Najciekawsze ulice Sztokholmu,  Przewodnik po Sztokholmie,  Szwecja

Pryssgränd uliczka Mikaela Blomkvist

Pryssgränd to jedna z najbardziej znanych i zarazem najbardziej urokliwych uliczek na sztokholmskim Södermalm. Jest to ulica zaczynająca swój bieg od ulicy Bastugatan.

Pryssgränd jest jedną z ulic, której podczas przeprowadzenia w XVII wieku regulacji ulic na Södermalm (regulacja miała na celu stworzenie prostopadłej sieci ulic) nie udało się wyprostować.

Kiedyś w tym miejscu znajdowały się dwa młyny, Stora i Lilla Pryssan – stąd też wzięła się nazwa uliczki. Co ciekawe wcześniej Pryssgränd nazywała się Lilla Bastugatan i dopiero od 1921 roku specjalny komitet zajmujący się nazewnictwem w Sztokholmie zaproponował nazwę, Pryssgränd – żeby skończyć z wiecznymi pomyłkami Bastugatan z Lilla Bastugatan.

Przy Pryssgränd znajduje się kilka ciekawych domów.

Nr 8 jest to typowy dla Mariaberget XVIII wieczny budynek. Kiedyś znajdowała się w nim gorzelnia brandy i farbiarnie.

Nr 10  – W latach 1770-1771 dwie działki, na których obecnie znajduje się budynek z numerami 10, 10A i 10B kupił i połączył w jedną wytwórca tapet materiałowych, Carl Martin Schönmeyer. Wybudował on kamienny dom, który z czasem został rozbudowany. W latach 1852-1853 kolejny właściciel wybudował z tylu budynku fabrykę, która jest jedną z najstarszych fabryk.

Budynek nr 12. To budynek, który ma numer 12 i nr 2, gdyż należy również do ulicy Bellmansgatan, a z drugiej strony do Söder Mälarstrand. Na początku XX wieku obok znajdowała się restauracja, z której okien rozciągał się widok na Riddarfjärden.

Z kładki do Mariahissen można zobaczyć zapierający dech w piersiach widok na ulicę i dom z nr 3, który najbardziej rozsławił Mikael Blomkvist. Bohater trylogii napisanej przez Stiega Larsson właśnie w tym domu na poddaszu miał swoje mieszkanie.

Budynek został wybudowany w 1888 roku. Posiada trzy wejścia. Dwa od strony Pryssgränd, a drugie od strony Bellmansgatana. Do tego drugiego można się dostać z kładki prowadzącej do Mariahissen.

Uliczka kończy się zamkniętym zaułkiem- studnią, którą można zobaczyć patrząc z kładki prowadzącej do Mariahissen.

Źródła:

https://stockholmskallan.stockholm.se/post/23002

http://sodermalm.one/pryssgrand/pryssgrand.htm

SÖDERMALM : HUSEN, HISTORIEN, MÄNNISKORNA av Ann Katrin Pihl Atmer, Klotband, 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Discover more from Agnes na szwedzkiej ziemi

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading