Reimersholme – wyspa ciekawych postaci.
Reimesholme to wyspa leżąca w Sztokholmie – tuż obok Södermalm. Jest niewielka, ponieważ ma tylko 15 ha.
Swoją obecną nazwę otrzymała w 1926 roku na pamiątkę Andersa Reimers, który był właścicielem dworku znajdującego się na wyspie – Reimers malmgård. Budynek dworku prawdopodobnie został wybudowany w 1794 roku. Na początku był to tylko jeden budynek, od którego biegła niewielka aleja w kierunku brzegu (obecnie jest to przejście pod blokiem).
Zanim to jednak nastąpiło wyspa nazywała się Räkneholmen i pierwsza wzmianka o tym pochodzi z 1382 roku.
W II połowie XVIII wieku w zachodniej części wyspy znajdował zakład produkujący kwas azotowy. W tym czasie wyspa należała do Korony i dopiero w 1786 roku część wyspy kupili Anders Reimers i Daniel Lithander. Obydwaj chcieli, aby wyspa była miejscem rekreacyjnym. Po śmierci Andersa w 1816 roku posiadłość pozostawała do 1859 roku w rękach jego spadkobierców kiedy to została sprzedana. Stało się to wbrew ostatniej woli Andersa, który był przeciwny temu, żeby na wyspie powstały zakłady przemysłowe. Część majątku odkupił producent tekstyliów Johan Stenström, który zbudował na wyspie fabrykę wełny. Stenström był bardzo cwanym przedsiębiorcą, ponieważ obok na Långholmen znajdowało się więzienie, czyli zagłębie robotników, których oczywiście za pół darmo zatrudnił w swojej fabryce – początkowo było to 100 więźniów, a następnie 300. Specjalnie dla więźniów zbudowano tymczasowy most pomiędzy dwiema wyspami.
Fabryka działała do 1934 roku, a budynki rozebrano w 1941 roku. W dawnym dworku Andersa obecnie znajduje się przedszkole.
Inną część majątku Andersa kupił Amerykanin szwedzkiego pochodzenia, Henry Orland Jones i wkrótce wybudował fabrykę nafty. W 1868 roku po bankructwie zakład odkupił „król alkoholu” Lars Olsson Smith. W XX wieku zakład zajmował ogromny teren, na którym mieszkało około 15 rodzin – kierownictwo i personel. Przy wjeździe od strony mostu zbudowano potężną bramę z kutą bramą. Każdy opuszczający zakład był kontrolowany, aby zapobiec wyniesieniu alkoholu. To już były czasy kiedy w Szwecji wprowadzono ograniczenia spożycia alkoholu i ostro walczono z przemytem alkoholu. W 1978 roku zakończono produkcję alkoholu na Reimersholme. Wszystko zostało przeniesione do zakładów Vin & Sprit w Åhus (Absolut).
Fabryka alkoholu została wyburzona, a na jej terenie wybudowano bloki mieszkalne. Niestety tym samym wyburzono piękne, stare domy mieszkalne. Uratowały się tylko dwa budynki fabryczne, cysterna oraz kawałek muru. W starym budynku znajduje się hotel.
Dawna stalowa cysterna została przekształcona w instalację artystyczną.
Pod koniec lat 30 tych XX wieku teren wyspy wykupiła spółdzielnia mieszkaniowa. Pierwsze budynki powstały w latach 40 tych a ostatnie w latach 80 tych. W jednych z tych bloków mieszkał twórca Millennium, Stieg Larsson.
Znajdujące się na samej górze budynki punktowe zostały zbudowane w latach 1943 – 1947.
Reimers malmgård został obudowany kilkoma budynkami, tak że go nie widać. W jednym z tych budynków mieszka, pani, która dorabia sobie do emerytury, pilnując koty. Pilnowała kilka razy naszego Czesia.
Wyspa jest świetnym miejscem na spacer – można ją obejść przyjemną ścieżką.
Na wyspę można dostać się mostem – Reimersholmsbron.
Źródła:
Ann Katrin Pihl Atmer, Södermalm.