Sophias kyrka w Sztokholmie.
Pod koniec XIX wieku parafia kościoła Katarzyny była już tak dużą parafią, że postanowiono z niej wyodrębnić drugą parafię. Nowa parafia potrzebowała kościoła. Na miejsce budowy wybrano wzgórze znajdujące się we wschodniej części Södermalm. W XIX wieku tę okolicę zamieszkiwali najbiedniejsi mieszkańcy miasta.
Nowy kościół otrzymał imię Sophii, żony króla Oskara II. Królowa Sophia działała w wielu organizacjach dobroczynnych i pomagała najbiedniejszym. W momencie otwarcia kościoła, wzgórze, na którym stoi kościół, było kompletnie pozbawione zieleni. Obecnie jest to mocno zalesiony teren i jedno z ulubionych miejsc piknikowania mieszkańców Södermalm.
Architekt świątyni, Gustaf Hermansson przy jej projektowaniu inspirował się niemieckimi kościołami w tym m.in. berlińskim kościołem – Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche. Inspiracja niemieckimi świątyniami była podyktowana m.in. tym, że królowa Sophia pochodziła z Niemiec. Kościół miał jednocześnie nawiązywać do macierzystego kościoła Katarzyny – stąd jego układ jest także centralny.
Świątynia jest jak latarnia morska – znajduje się na wzgórzu – Vita bergen.
Remonty wnętrza, które odbyły się w latach 1948 – 1951 i 1982 – 1983 sprawiły, że wnętrze straciło pierwotny wygląd (kiedyś ściany były pokryte malowidłami dekoracyjnymi w postaci pnączy róż – takie jak na chrzcielnicy). W miejscu, w którym obecnie znajduje się fresk ołtarzowy, kiedyś była rozeta z witrażami i malowidło przedstawiające apostołów.
Z wystroju z 1906 roku zachowały się trzy witraże Olle Hjortzberg.
Olbrzymi fresk za ołtarzem jest autorstwa Hildinga Linnqvist. Artysta namalował go w latach 1950 – 1951.
Ambona została dobudowana w latach 1948 – 1951.
Chrzcielnica kościelna zrobiona jest z piaskowca. Została zaprojektowana przez Gustafa Hermansson i jest jednym z nielicznych zachowanych pierwotnych elementów kościoła Sophii.
Pierwsze organy zostały zbudowane w 1906 roku. W 1951 roku organy rozbudowano.
Ciekawostką jest, że jeszcze przed ukończeniem budowy kościół padł ofiarą ostrej krytyki za kopiowanie niemieckich świątyń.
Źródła:
https://www.svenskakyrkan.se/sofia
Kyrkornas hemligheter : Stockholm
Jeden komentarz
Tadek P.
Piękny!