Strängnäs – miasto biskupów.
Pomiędzy Södertälje a Eskilstuną nad jeziorem Mälaren usadowiło się niezwykłe miasto – Strangnäs.
W miejscu obecnego miasta już w 6000 r. p.n.e. istniała osada. Strangnäs ma świetną lokalizację, ponieważ znajduje się na skrzyżowaniu dróg lądowych i wodnych.
W 1080 roku do Strangnäs przybył misjonarz Eskil, aby chrystianizować mieszkańców osady. W miejscu, w którym obecnie stoi katedra, został ukamieniowany. W jego czasach w tym miejscu znajdował się cmentarz Wikingów.
W 1120 roku Strangnäs jest wymieniane w źródłach jako siedziba biskupów, którzy dbają o miasto i budują piękne rezydencje. W latach 1648 – 1650 biskup Johannes Matthie Gothus zbudował rezydencję biskupią, którą w 1882 roku przebudował biskup Thor Strömberg.
W XIII wieku ukończono budowę katedry – tutaj można przeczytać o katedrze,
Położenie Strangnäs sprawiło, że było ważnym ośrodkiem handlu rybami, a co za tym idzie, stało się ważnym miejscem spotkań ze sławnym targiem zimowym.
W 6 czerwca 1523 roku w Strangnäs wybrano na króla Szwecji Gustawa Wazę. W rocznicę tego dnia przypada szwedzkie święto narodowe.
W 1622 roku powstała w Strangnäs drukarnia, w której dwa lata później wydrukowano pierwszą szwedzką gazetę „Hermes Gothicus”.
W Strangnäs również założoną jedną z pierwszych szwedzkich szkół średnich, którą umieszczono w starej rezydencji biskupiej. Dom został zbudowany w XV wieku przez biskupa Korta Rogge. 6 czerwca 1523 roku w tym właśnie budynku odbył się sejm, na którym wybrano na króla szwedzkiego Gustawa Wazę.
W 1871 roku w Strangnäs wybuchł olbrzymi pożar, który zniszczył większość północno-wschodniej części miasta.
Jest to miasto specyficzne, ponieważ nigdy nie miało wyraźnie zaznaczonej dzielnicy handlowej, ani dzielnic robotniczych. Strangnäs było miastem, w którym to urzędnicy kościelni i szkolni mieli najwyższe dochody i zamieszkiwali teren wzgórza wokół katedry. Okolice Gyllenhjelmsgatan to istny skansen, w którym czas się zatrzymał. Dodam, że Gyllenhjelmsgatan jest nazywana najpiękniejszą uliczką w Szwecji.
Faktycznie zwiedzając to miasto, ma się wrażenie, że nie ma tu jednego centralnego miejsca.
Rynek to w zasadzie parking z fontanną.
Główna ulica, chociaż pełna pięknych, starych budynków nie wygląda na główny szlak handlowy.
Przy deptaku Trädgårdsgatan znajduje się piękny budynek sądu z 1907 roku.
Znakiem rozpoznawczym Strangnäs jest holenderski wiatrak, który znajduje się na Kvarnkullen. Wiatrak został zbudowany w 1855 roku na miejscu starszego i jest największym sześcioskrzydłowym wiatrakiem w Szwecji. Latem można załapać się na zwiedzanie wiatraka.
Wzgórze, na którym stoi wiatrak to istne zagłębie starych, czerwonych domków, w tym Grassagården. Najstarszy budynek folwarku pochodzi z XVII wieku. W XVIII wieku w tym miejscu rodzina Grass prowadziła karczmę — stąd nazwa. Do dzisiaj można tu wypić kawę i coś zjeść.
Do Kvarnkullen prowadzi urokliwa promenada z nabrzeżem Västerviken. Latem cumują tu jachty, odbywają się imprezy, a okoliczne knajpki mają wystawione ogródki.
Strangnäs jest świetnie oznakowane przez Muzeum Sörmland, czyli w całym mieście znajduje się ponad 50 tablic opisujących historię danego miejsca czy budynku.
Źródło: