Podróże,  Przewodnik po Sztokholmie,  Szwecja

Strömsborg – najmniejsza wyspa w Sztokholmie.

Strömsborg to chyba najmniejsza wyspa w Sztokholmie. Chociaż znajduje się w samym sercu centrum Sztokholmu, to mało kto na nią zwraca uwagę i mało kto ją odwiedza. Wyspa znajduje się pomiedzy Gamla Stan, Dworcem Centralnym, a Riksdagiem. Nie jest połączona z lądem stałym. Dostać się można na nią mostem, który połączony jest mostem Vasa. 

Wyspa jest tak mała, że znajdujący się na niej budynek zajmuje praktycznie całą jej powierzchnię. Obejście jej dookoła zajmuje dosłownie kilka minut.

W dawnych czasach wyspa była po prostu sporą skałą wystającą z wody. Nic się na niej nie znajdowało i nikogo w związku z tym nie interesowała. Nazywała się też inaczej, bo Stenskär. W 1647 roku Królowa Krystyna podarowała skalistą wysepkę przyrodniemu bratu, Gustawowi Wasaborg. Obdarowany nie był szczególnie zachwycony prezentem — po co komu kawał skały? Gustaw zresztą niedługo potem pokłócił się z siostrą i wyjechal do Niemiec. Po jego śmierci wyspą zainteresowali się sztokholmianie. Odkryli, że wyspa może być całkiem przyjemnym miejscem do odpoczynku. Szybko pojawiły się na wyspie — karczma, łaźnia i kręgielnia. Uroku dodawał fakt, że aby dostać się na wyspę, należało skorzystać z przeprawy wodnej.

W XVIII wieku wysepkę kupił kupiec Berge Olofson Ström. Kupił ją przy okazji innej inwestycji — wieży Jarla Birgera. Wyspa psuła mu widok, jaki roztaczał się z wieży i postanowił kupić Stenskär i coś z nią zrobić. Najpierw kazał ją powiększyć, a następnie wybudować dwór. Od jego nazwiska wyspę zaczęto nazywać Strömsborg.

W XIX wieku Strömsborg stało się popularnym miejscem spotkań towarzyskich, sprzyjał temu fakt wybudowania kładki dla pieszych na wyspę w 1873 roku.

Pod koniec XIX wieku Strömsborg zostało kupione przez Johana Anderssona, który chciał wybudować na wyspie duży dom dla swojej rodziny. W 1897 roku budynek został oddany do użytku. W 1930 roku budynek przeszedł niewielką przebudowę, podczas której obniżono go o jedno piętro.

Obecnie w budynku znajduje się międzynarodowa organizacja IDEA.

Wcześniej w budynku znajdowały się puby, kluby taneczne i restauracje. Od 1934 roku Strömsborg należy do dzielnicy Gamla Stan.

A na koniec ciekawostka z polskim akcentem. Na Strömsborg swoją pierwszą siedzibę miał  Sekretariat Rady Państw Morza Bałtyckiego, którego pierwszym dyrektorem był Jacek Starościak. 

p.s. Dziękuję za podpowiedzi Panu Grzegorzowi Markowi Poznańskiemu.

Źródło:

https://sustend.se/stromsborg-holmen-i-norrstrom/