Najciekawsze ulice Sztokholmu,  Przewodnik po Sztokholmie,  Szwecja

Fredmansgatan dawny Paryski Zaułek w Sztokholmie.

Fredmansgatan to niewielka uliczka na sztokholmskim Södermalm.

Przed 1885 rokiem Fredmansgatan nazywała się Parisgränden. W Sztokholmie istniały dwie uliczki o tej nazwie — druga na Vasastaden. Po reformie nazw ulic w 1885 roku obie otrzymały nowe nazwy.

Fredmansgatan związana jest z pobliską Bellmansgatan, do której trzeba zejść po schodach.

Główny tłem nazwy ulicy jest Jean Fredman, który w XVIII wieku był nadwornym zegarmistrzem i wzorem dla postaci Fredmana, bohatera pieśni napisanych przez Carla Michaela Bellmana.

Fredmansgatan jest ślepą ulicą — kończy ją dosyć długie zejście do ulicy Bellmansgatan. Na końcu ulicy stoi zabytkowy budynek z 1888 roku.

Z drugiej strony Fredmansgatan stoi przepiękny budynek szkoły Södra Latin.

Na rogu Fredmansgatan stoi budynek wybudowany w latach 1923 – 1924. Obecnie zajmuje go szkoła Maria Elementar, która wcześniej znajdowała się w Pałacu van der Nootska (o pałacu możecie przeczytać w tym miejscu: Pałac van der Nootska w Sztokholmie.) i nazywała się Stiftelsen Maria Elementarskola. Jako ciekawostkę dodam, że jednym z rektorów szkoły przy Fredmansgatan była Polka.

Przy Fredmansgatan jest jeszcze jeden ciekawy budynek, w którym kiedyś była fabryka czekolady Alberta Lundell, oraz drukarnia.

Z Fredmansgatan odbija inna urokliwa uliczka Maria Prästgårdsgata, o której będzie w kolejnym poście.