Przewodnik po Szwecji,  Szwecja

Trosa – miasteczko na końcu świata.

Trosa to niewielkie miasteczko położone pomiędzy Södertälje a Nyköping w granicach Södermanland.

Okolice Trosa są bardzo bogate w kamienie runiczne. Pierwsza historyczna wzmianka o Trosa pochodzi z 1279 roku. Kolejna z 1331 roku wspomina o tym, że Trosa jest miastem i znajdowała się 5 km dalej od dzisiejszej lokalizacji przy kościele wiejskim, od którego zresztą miasto przyjęło nazwę.

Na początku XV wieku Trosa byla już ważnym ośrodkiem handlowym. W 1445 roku Trosa została złupiona i spalona przez piratów dowodzonych przez Eryka Pomorskiego.

W XVI wieku stara Trosa przestała istnieć. Mieszkańcy starej Trosa zaczęli stawiać domy u ujścia rzeki. W ten sposób powstała nowa osada. W 1610 roku nowa Trosa otrzymała prawa miejskiej i nazwę Trosa Åmyne (żeby odróżnić starą osadę od nowej). Nowa Trosa postawiła na rybołóstwo i do II wojny światowej była najważniejszym miastem rybackim na Wschodnim Wybrzeżu Szwecji.

W XIX wieku w dobie statków parowych Trosa stała się znaczącym ośrodkiem turystycznym.

Trosa to miejsce które przyciąga artystów i pisarzy. W tym niewielkim miasteczku urodził się Vitalis czyli Erik Sjöberg, przez ponad trzydzieści lat w Trosa mieszkał i pracował malarz Reinhold Ljunggren, pisarz Erik Asklund miał tu swój letni dom.

Niewielka Trosa jest bardzo popularna zwłaszcza latem. Archipelag Trosa jest chętnie odwiedzany przez żeglarzy.

W Trosa koniecznie trzeba się przejść promenadą nad rzeką Trosaån.

Zobaczyć gospodarstwo z XVIII wieku czyli Garvaregården. Latem działa tu sklep z rękodziełem, kawiarnia i muzeum miejskie.

Niewielki rynek z malutkim ratuszem i położonym naprzeciwko miejskim hotelem.

Źródło:

Hem