Najciekawsze ulice Sztokholmu,  Przewodnik po Sztokholmie,  Szwecja

Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.

Spacerując po Södermalm – w bliskim rejonie magicznego Monteliusvägen można natknąć się na jedną z najkrótszych w Sztokholmie ulic. Ugglegränd ma tylko 35 metrów długości. Idąc Brännkyrkagatan łatwo jest ją przegapić, ponieważ kończy się całkiem nieźle ukrytymi (zwłaszcza wiosną i latem) schodami.

Z drugiej strony, czyli od Tavastgatan jest lepiej widoczna, ale sprawia wrażenie zamkniętego podwórka/studni. Stąd pewnie niewielu turystów można spotkać w tym miejscu. Schody na końcu Ugglegränd, aż zachęcają do przycupnięcia i podglądania przechodzących popularną Brännkyrkagatan turystów i mieszkańców pobliskich domów.

Jest tu kilka perełek architektonicznych. Na rogu ulic Ugglegränd i Tavastgatan znajduje się piękny domu, który został zbudowany w 1890 roku przez C. A. Sandberg. Wcześniej w tym miejscu znajdował się niewielki budynek, który został rozebrany w 1761 roku. W budynku w latach 1897 – 1938 znajdowała się piekarnia.

Budynek na rogu Ugglegränd 3 i Brännkyrkagatan 24 został zbudowany pod koniec XVIII wieku.

Przy Ugglegränd 4 i Brännkyrkagatan 26 znajduje się dom wybudowany w 1768 roku przez członka loży masońskiej, Johana Wilhelma Elias, który mieszkał w nim aż do śmierci. Na początku XX wieku na parterze budynku znajdowały się lokale handlowe. Od 1939 roku budynek stanowi własność miasta.

Źródła:

Click to access Ugglanmindre8-FAKTABLAD.pdf