8 przysmaków szwedzkiej Wielkanocy.
Szwecja jest krajem protestanckim, więc Wielkanoc wygląda odrobinę inaczej niż w Polsce. Różnica jest taka, że dla Szwedów najważniejszym dniem jest Wielki Piątek. Dzień Postu. Drugą różnicą jest to, że Wielka Sobota to dzień jajek – zarówno tych od kury jak i wypełnionych słodyczami. Trzecią różnicą jest to, że na Wielkanoc je się większość tych samych potraw co na Boże Narodzenie.
- Jajka. Kiedyś jajka w Wielkanoc jadano przede wszystkim na południu kraju. Było to związane z kurami nioskami i z tym, że na południu tych jaj zawsze nazbierano więcej niż na pólnocy. Dzisiaj jajka są obowiązkowe na stole szwedzkim – najlepiej z majonezem, kawiorem i krewetkami.
Jajka oczywiście można pomalować albo ozdobić naklejkami. W Szwecji nie ma tradycji święcenia jaj.
2. Jajka od Zajączka. W Szwecji od dawna istnieje tradycja jedzenia słodyczy przez dzieci w sobotę, która świetnie się pokrywa z Zajączkiem, który w sobotę wielkanocną przynosi dzieciom jajka wypełnione słodyczami. Takie jajka ukrywa się w przydomowym ogródku albo w parku. Dzieci szukają jajek, a przy okazji jest to okazja do ruchu po świątecznym obżarstwie. Jaja można kupić gotowe z wypełnieniem.
Można też wybrać puste jajo i samemu wypełnić słodyczami.
3. Ciasta. Najbardziej popularnym wielkanocnym ciastem w Szwecji jest påsktårta. Jest to wielkanocny odpowiednik (ma żółty marcepan na wierzchu) bardzo popularnego w Szwecji prinsesstårta.
Większość ciast wielkanocnych to ciasta o smaku cytrynowym.
4. Ryby. W Szwecji jadało się ryby, głównie łososia i śledzie w Wielki Piątek, czyli w Wielki Post. Dzisiaj ryby są obowiązkowym punktem w menu szwedzkim, niezależnie od dnia.
5. Na Wielkanoc serwuje się często zapiekankę Janssons Frestelse, o której możecie więcej przeczytać tutaj.
6. Sałatki. Popularnym dodatkiem do ryb jest sałatka z krewetkami.
Inną wielkanocną sałatką jest sałatka z buraków. Szwedzi jedzą ją zarówno z rybami jak i mięsem.
7. Mięsa. Po Wielkim Poście można było jeść mięso. Dawniej była to głównie wieprzowina. Dotąd tradycją wielkanocną jest kupienie szynki.
Stosunkowo nową tradycją wielkanocną, ale bardzo popularną jest jedzenie jagnięciny.
8. Tak jak Boże Narodzenie, tak i na Wielkanoc nie może się obejść bez Påskmust. Coca-Cola co roku walczy z tym tradycyjnym napojem, dając spore promocje na swoje produkty, ale Szwedzi twardo pozostają przy tradycji picia Påskmust.
Trochę mniej popularne, ale również obecne na stole szwedzkim jest wielkanocne wydanie piwa.