Przewodnik po Sztokholmie,  Przewodnik po Szwecji,  Szwecja

Kościół w Solna – jeden z najstarszych sztokholmskich kościołów.

W Sztokholmie, a dokładnie w Solna zobaczyć można bardzo stary i bardzo ciekawy kościół. Jest to jeden najstarszych sztokholmskich kościołów i zarazem jeden z ośmiu średniowiecznych okrągłych kościołów w Szwecji. Trzy można zobaczyć w Sztokholmie – tutaj o kościele w Munsö. , a tutaj o kościele w Bromma   

Taki kościół wygląda jak wieża, do której z czasem doczepiono inne części, tworząc w ten sposób zupełnie inny budynek. 

Najstarsza część kościoła w Solna – ta okrągła, pochodzi z drugiej połowy XII wieku. W XVIII wieku kościół otrzymał nową apsydę. Wschodnia nawa została zbudowana w XIV wieku.

Piękny portal kościół otrzymał w XVII wieku. Portal pierwotnie przeznaczony był dla pałacu Karlberg.

W 1666 roku dzięki Magnusowi Gabrielowi de la Gardie kościół otrzymał nowy ołtarz, który zastąpił średniowieczny.

Magnus również wymienił ambonę.

Kościół jest słynny nie tylko z tego, że jest jednym z 8 okrągłych kościołów w Szwecji, ale też i z malowideł, które wykonał słynny Albertus Pictor. Obrazy noszą nazwę Ars Moriendi. Przedstawiają scenę, w której do umierającego mężczyzny przychodzą przedstawiciele nieba i piekła. Niestety malowidła są w średnim stanie. W skutek bielenia ścian do naszych czasów zachowało się niewiele. Mistrz Albertus wykonał również dla kościoła rzeźbę patrona kościoła w Solna – św. Marcina.

Tuż przy wejściu do kościoła znajduje się plebania, której najstarsza część pochodzi z 1726 roku. Została ona wybudowana z inicjatywy szwedzkiej królowej Ulriki Eleonory.

Z drugiej strony świątyni znajduje się dom kapelana z 1726 roku.

Nieopodal znajduje się budynek z lat 30 XX wieku, który stoi na miejscu starej stajni plebańskiej. Dom powstał z inicjatywy prostytutki, Edit Ekman, która z kilkoma innymi kobietami utworzyła stowarzyszenie St. Martin

Na cmentarzu pochowanych jest kilka znanych osób np. Carl Jonas Love Almquist, CVA Strandberg i Carl Snoilsky.

Źródła:

https://www.svenskakyrkan.se/solna/solna-kyrka

Discover more from Agnes na szwedzkiej ziemi

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading