Muzeum Śródziemnomorskie w Sztokholmie.
Sztokholm to miejsce, w którym odnajdzie się archeolog albo wielbiciel archeologii – jeżeli chodzi o muzea. Nie ma tu jednego, muzeum archeologicznego, ale jest ich kilka. Wynika to z tego, że Szwecja jest dosyć bogata w eksponaty archeologiczne i stąd podział na różne „strony świata”. Mamy do wyboru np. muzeum archeologiczne ziem północnych, kręgu wschodnio-azjatyckiego czy akwenu Morza Śródziemnego.
To ostatnie odwiedziłam jakiś czas temu. Wiele razy przechodziłam koło tego muzeum (znajduje się w centrum miasta) i szczególnie nie zwróciłam na nie uwagi – ot taki duży gmach jakich wiele w Sztokholmie.
Budynek muzeum został wybudowany w XVII wieku dla słynnego generała Gustawa Horna.
W tym budynku mieściły się wcześniej sąd i bank.
Muzeum powstało w roku 1954, kiedy to połączono zbiory Muzeum Egipskiego ze zbiorami cypryjskimi. Od razu pojawił się problem lokalizacji muzeum. Brano pod uwagę m.in. Skeppsholmskyrkan, czyli dawny kościół na wyspie Skeppsholmen oraz wydzielone miejsce w Muzeum Historycznym. Zdecydowano się na tę drugą opcję. W połowie 1981 roku zadecydowano o ulokowaniu muzeum w budynku, w którym znajduje się obecnie.
Perłą zbiorów jest słynna kolekcja cypryjska. Jest to podobno największy zbiór zabytków cypryjskich znajdujących się poza Cyprem. W Szwecji znalazły się dzięki szwedzkiej ekspedycji na Cyprze (lata 30).
Obok wystawy cypryjskiej znajdują się wystawy grecka i rzymska.
Jest też „złoty pokój” czyli skarbiec, w którym pokazana jest biżuteria z państw śródziemnomorskich.
Kolekcja dawnego Muzeum Egipskiego znajduje się w wyodrębnionych pomieszczeniach. Stare Muzeum Egipskie powstało z eksponatów nabytych przez podróżników i prezentów dla dyplomatów. W latach 30 XX wieku muzeum zakupiło wiele eksponatów od samego Egiptu. Odkupiło też wiele rzeczy od prywatnych kolekcjonerów/podróżników.
Wśród eksponatów można m.in. obejrzeć mumie zwierząt, portrety nagrobne i ogromne sarkofagi.
Ze zbiorów egipskich została wyodrębniona wystawa dotycząca Koptów.
Jest również miejsce, w którym znajdziemy informacje i przedmioty związane z odkrywcami/archeologami.
W ogromnej sali na parterze znajdują się wystawy czasowe. Aktualnie jest to wystawa syryjska. Jest to wystawa łącząca przeszłość z teraźniejszością.
Na piętrze znajduje się niewielka galeria z ceramiką grecką, etruską i rzymską. Między witrynami ustawione się stoliki należące do muzealnej kawiarni. Pijąc kawę, można dodatkowo oglądać eksponaty.
Jak w każdym, sztokholmskim muzeum (z tych które odwiedziłam) tak i to ma coś dla dzieci – naukę pisania hieroglifami oraz kącik do przebieranek.
W tym muzeum jest spory sklepik, w którym chyba każdy coś dla siebie znajdzie.
Na wejściu w recepcji otrzymamy plan muzeum.
Źródła:
Sztokholm – Przewodniki Wiedzy i Życia, Warszawa 2001.
http://www.varldskulturmuseerna.se/medelhavsmuseet/
https://sv.wikipedia.org/wiki/Medelhavsmuseet
https://en.wikipedia.org/wiki/Medelhavsmuseet