Muzea w Sztokholmie,  Muzea w Szwecji,  Szwecja

Sztokholmskie Muzeum Sportu.

Sztokholmskie Muzeum Sportu znajduje się w Parku Muzeów przy Djurgårdsbrunnsvägen 26. Obok znajdują się muzea: policji – tutaj o muzeum policji, morskie – tutaj o muzeum morskim  , etnograficzne – tutaj o muzeum etnograficznym i techniki – tutaj o muzeum techniki

Muzeum Sportu zostało otwarte dla zwiedzających w roku 1992 i początkowo znajdowało się w hali Globen. W 1995 roku muzeum zostało nominowane do nagrody Muzeum Roku. W 1997 roku muzeum zostało „zabrane” z Globen. W setną rocznicę powstania Szwedzkiego Narodowego Związku Sportowego muzeum otrzymało darowiznę od rządu szwedzkiego. W ten sposób powstało Narodowe Muzeum Sportu. W 2005 roku zaproponowano nową lokalizację dla muzeum w parku muzealnym.  Otwarcie Narodowego Muzeum Sportu nastąpiło w roku 2007. Niestety nie znalazłam informacji gdzie znajdowało się muzeum w latach 1997 – 2007.

To co jest fajne w tym muzeum to tzw. laboratorium sportowe czyli sala gimnastyczna.  Tutaj można spróbować wspinaczki, rzutu kulą do celu, biegu na czas i jeszcze kilku innych rzeczy. 

Z ciekawych rzeczy (dla mnie) była wystawa poświęcona higienie i anatomii.

Ciekawą wystawą jest ta dotycząca historii sportu.

Na tej wystawie zebrano prezenty od sportowców i innych darczyńców. Zobaczyć tu można m.in. jedną z rakiet tenisowych Björna Borg.

Można przekonać się na własne oczy jak wygląda rekord w skoku w dal.

Zobaczyć dawne (sięgające czasów wikingów) dyscypliny sportowe.

Odpocząć można w kinie.

Wypić kawę w kawiarni.

A na koniec kupić pamiątkę w niewielkim sklepiku.

Czy mogę polecić to muzeum? Tak naprawdę warto jest zajrzeć do każdego muzeum ale gdyby nie to, że tutaj jest darmowy wstęp nie polecałabym go.

Źródła:

https://www.riksidrottsmuseet.se/