Najciekawsze ulice Sztokholmu,  Przewodnik po Sztokholmie,  Szwecja

Urvädersgränd w Sztokholmie.

Mosebacke torg na sztokholmskim na Södermalm to plac, z którego odchodzi mnóstwo uroczych uliczek. Jedną z  nich jest Urvädersgränd.

Ulica zaczyna się w północno – zachodnim rogu Mosebacke torg.

Kończy się schodami w dół do Götgatan.

Nazwa ulicy pochodzi od Simona Uhrwäder, który w połowie XVII wieku mieszkał przy tej ulicy.

Jest to uliczka, przy której znajduje się kilka ciekawych budynków.

Przy Urvädersgränd 3 stoi niewielki domek. To Bellmanshuset nazwany na cześć mieszkającego w nim w latach 1770 – 1774 poety Carla Michaela Bellman.

Budynek został zbudowany około 1723 roku przez Adama Wollman. W 1764 roku został przebudowany przez nowego właściciela i od tego czasu nie został zmieniony. Jest to prosty dom mieszczański. W 1938 roku stał się własnością stowarzyszenia Par Bricole, którego członkiem był Carl Michael Bellman.

Przy Urvädersgränd 7 znajduje się budynek z pięknym portalem. Został on zaprojektowany przez Erika Lindqvist i Gerdta Hallberg. Wybudowany został w latach 1889 – 1899. Na jego dachu znajduje się napis drink Coca – Cola.

Pod numerem 9 mieszkał i miał swoją pracownię w latach 1931 – 1934, Sven X: et Erixson, malarz i grafik. Piętro niżej mieszkał inny malarz, Inge Schiöler.

Przy Urvädersgränd 13 znajduje się budynek z 1858 roku, który wybudował F.J. Argilander. W 1931 roku budynek został kupiony przez miasto. Tuż obok znajduje się wejście na kładkę Katarinahissen.