Przewodnik po Sztokholmie,  Szwecja

Wieża Kaknästornet w Sztokholmie.

W Sztokholmie znajduje się kilka punktów widokowych. Jednym z nich jest wieża telewizyjna Kaknästornet. Wieża znajduje się na Ladugårdsgärdet Jej nazwa nawiązuje do nazwy królewskiego gospodarstwa, które niegdyś znajdowało się w tym miejscu.

Wieża ma 155 metrów wysokości (z anteną 170) i została oddana do użytku w roku 1967.

Budowa tego obiektu rozpoczęła się w roku 1963. Od początku przeznaczona była na ośrodek nadawczy krajowej telewizji i radia. Na ścianach wieży wyryte są reliefy, które przedstawiają różne typy sygnałów testowych używanych w telewizji analogowej. Reliefy ciężko dostrzec bez pomocy lornetki.

Na kondygnacji 28 znajduje się restauracja – podobno to najwyżej położona restauracja w Sztokholmie. Na kondygnacjach 30 i 31 znajdują się punkty widokowe.

Na kondygnacji 30 działa kafejka, w której można wypić kawę i zjeść ciacho jednocześnie podziwiając niesamowite widoki.

Wieża posiada dwie windy, które jadą prędkością 180 km/h. Faktycznie w ciągu dosłownie minuty ląduje się na samej górze. Windy wyklejone są starymi fotografiami, na których można zobaczyć, w jaki sposób budowano wieżę.

Na samym dole działa punkt informacji turystycznej oraz sklepik, do którego lepiej nie zaglądać z dziećmi.

Przy windach znajdują się również tablice informacyjne na temat tego, co znajduje się w maszcie wieży i w jaki sposób została skonstruowana wieża.

 

Do wieży można dojechać autobusami miejskimi nr 68 i 69.

Niestety w 2018 roku wieża została zamknięta z powodów braku bezpieczeństwa przeciwpożarowego i w związku z planowanym szerokim remontem. Prawdopodobnie nawet po zakończeniu remontu wieża nie będzie już dostępna dla gości restauracyjnych oraz zwiedzających. Powodem jest zagrożenie wywiadowcze m.in. ze strony Rosji. Kaknästornet to centrum ruchu medialnego.

 

Źródełka:

http://www.kaknastornet.se/

https://sv.wikipedia.org/wiki/Kakn%C3%A4stornet

Przewodniki Wiedzy i Życia Sztokholm, Warszawa 2001.

2 komentarze