Przewodnik po Sztokholmie,  Szwecja

Wieża Kaknästornet.

W Sztokholmie znajduje się kilka punktów widokowych. Jednym z nich jest wieża telewizyjna Kaknästornet. Wieża znajduje się na LadugårdsgärdetJej nazwa nawiązuje do nazwy królewskiego gospodarstwa, które niegdyś znajdowało się w tym miejscu.

Wieża ma 155 metrów wysokości (z anteną 170) i została oddana do użytku w roku 1967. Budowa tego obiektu rozpoczęła się w roku 1963. Od początku przeznaczona była na ośrodek nadawczy krajowej telewizji i radia. Na ścianach wieży wyryte są reliefy, które przedstawiają różne typy sygnałów testowych używanych w telewizji analogowej. Reliefy ciężko dostrzec gołym okiem.

Na kondygnacji 28 znajduje się restauracja – podobno to najwyżej położona restauracja w Sztokholmie. Na kondygnacjach 30 i 31 znajdują się punkty widokowe.

Na kondygnacji 30 również działa kafejka w której można wypić kawę i zjeść ciacho jednocześnie podziwiając niesamowite widoki.

Wieża posiada dwie windy, które jadą prędkością 180 km/h. Faktycznie w ciągu dosłownie minuty ląduje się na samej górze.

Na samym dole działa punkt informacji turystycznej oraz sklepik do którego lepiej nie zaglądać z dziećmi.

Przy windach znajdują się również tablice informacyjne na temat tego co znajduje się w maszcie wieży i w jaki sposób została skonstruowana wieża.

Bilet wstępu do wieży na tę chwilę kosztuje 70 koron (zdjęcie jest z zeszłego roku). Emeryci płacą 45 koron, dzieci i młodzież od 7 do 25 lat płacą 25 koron. Rezerwując sobie stolik w restauracji na 28 piętrze wchodzi się za darmo. Po zakupie biletu otrzymuje się metalowy żeton.

Żeton otwiera bramkę, która prowadzi do przedsionka z windami.

Do wieży można dojechać autobusami miejskimi nr 68 i 69.

Moim zdaniem warto zahaczyć o wieżę przy okazji zwiedzania muzeów (morskie, etnograficzne, techniki, policji), które znajdują się dwa przystanki wcześniej. Ceny biletów też są – jak na warunki szwedzkie, całkiem przystępne więc z czystym sumieniem mogę polecić to miejsce.

Źródełka:

http://www.kaknastornet.se/

https://sv.wikipedia.org/wiki/Kakn%C3%A4stornet

Przewodniki Wiedzy i Życia Sztokholm, Warszawa 2001.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: