Muzea w Sztokholmie,  Muzea w Szwecji,  Przewodnik po Sztokholmie,  Przewodnik po Szwecji

Junibacken czyli wizyta w świecie bajkowych postaci.

Jaka postać najbardziej kojarzy się ze Szwecją? Moim zdaniem jest to Astrid Lindgren. To jedna z moich ukochanych autorek książek, która w Sztokholmie ma swoje muzeum – właściwie jest to muzeum poświęcone jej twórczości.

Muzeum to Junibacken. Muzeum znajduje się na wyspie Djurgården.

Junibacken powstało z inicjatywy Staffana Götestam – reżysera, kompozytora i zarazem aktora. Staffan jako młody chłopiec nie cierpiał chodzić po muzeach. Nie znosił z prostej przyczyny – były strasznie nudne. Postanowił więc stworzyć miejsce, do którego dzieci przychodziłyby z ochotą. Swoim pomysłem podzielił się z Astrid Lindgren. Chciał stworzyć świat bajek, a do tego świetnie nadawały się historie Lindgren. Autorka poczytnych książek dla dzieci zgodziła się na współpracę, ale postawiła jeden warunek. W miejscu stworzonym przez Staffana mieli znaleźć się też bohaterowie książek innych autorów piszących dla dzieci. W ten sposób powstało Junibacken, które tak naprawdę jest domem kultury dla dzieci.

Nazwa Junibacken jest ściśle związana z książką Lindgren – „Madika z Czerwcowego Wzgórza” bo Czerwcowe Wzgórze to Junibacken. To niezwykłe miejsce otworzyło swoje podwoje w roku 1996 i podobno jest najczęściej odwiedzanym „muzeum” w Sztokholmie.

Junibacken to Plac Książkowych Opowieści, podróż przez świat bohaterów Astrid Lindgren, Dom Fizi Pończoszanki, teatr, place zabaw dla dzieci, restauracja i olbrzymia księgarnia.
Zwiedzanie Junibacken rozpoczyna się od Sagotorget, czyli bajkowego placu.

To miejsce, w którym dzieci i dorośli mogą wejść w świat bohaterów książek dla dzieci.

Zaraz za placem jest kącik Astrid Lindgren. W tym miejscu można obejrzeć m.in.zdjęcia pisarki i jej książki.

Pokój Astrid jest zarazem przedsionkiem do najwspanialszej rzeczy w tym muzeum.

To coś to niesamowita podróż „kolejką” przez świat stworzony przez Astrid Lindgren. Kolejka to właściwie gondole, które przejeżdżają przez pomieszczenia w których umieszczone są makiety z poszczególnych książek takich jak: „Ronja córka zbójnika”, „Bracia Lwie Serce”, „Karlsson z dachu”, „Emil ze Smalandii”, „Dzieci z Bullerbyn” i kilka innych. Przez całą podróż towarzyszy głos narratora, który krótko opowiada historię bajki przez którą akurat się przejeżdża. Dla tego pociągu naprawdę warto zajrzeć do Junibacken. Jeżeli ktoś czytał książki Astrid to na pewno zakręci mu się łezka w oku.

Zaraz za pociągiem jest kolejny plac zabaw dla dzieci. Tutaj można też usiąść z dzieckiem i poczytać mu książkę.

Ostatnią atrakcją jest Villekulla, czyli dom Fizi Pończoszanki. Domek jest niesamowity. Jest dokładnie taki jak w książce.

Obok domku jest teatr, w którym wystawiane są przedstawienia dla dzieci. Jest też mała galeria ilustracji z książek Astrid.

A restauracja….można oszaleć na jej widok.

Za restauracją jest ogromna księgarnia, w której jest masa książek dla dzieci i jeszcze więcej zabawek i gadżetów. Wszystko oczywiście związane z bohaterami książek dla dzieci. 

W księgarni znajduje się kącik zabaw dla dzieci, w którym można również przejrzeć książki.

Junibacken jest miejscem, w którym za wstęp trzeba zapłacić – i to nie mało. Darmowy wstęp jest tylko dla dzieci do dwóch lat – reszta płaci. 

Źródła:
https://www.junibacken.se/

Jeden komentarz

  • Daniel

    Imponujące miejsce, nie wiedziałam że ta pisarka ma własne muzeum. Mimo że też uwielbiam jej dzieła to jakoś umknął mi ten fakt. Kiedyś na pewno się tam wybiorę. Świetny wpis, pozdrawiam 😉