Przewodnik po Sztokholmie,  Przewodnik po Szwecji,  Szwecja,  Szwedzkie święta

Świąteczna wystawa NK w Sztokholmie.

W Sztokholmie jednym z punktów bożonarodzeniowej tradycji jest wystawa w najbardziej znanym i najdroższym domu towarowym NK (Nordiska Kompaniet).

Co roku począwszy od 1915 roku w witrynach sklepowych przy Hamngatan pojawiają się tematyczne bożonarodzeniowe wystawy. Każdego roku są inne, a temat wystawy jest zawsze pilnie strzeżoną tajemnicą. Nigdy nie wiadomo, czym tym razem zainspirował się twórca wystawy. Wystawami NK od 11 lat zajmuje się jedna firma projektowa JoAnn Tan Studio. Okna w trakcie urządzania wystaw są szczelnie zasłonięte i nie ma szans, żeby podejrzeć jaką niespodziankę przygotowało NK. Uroczyste odsłonięcie następuje zawsze w niedzielę przed Adwentem.

W 2017 roku autor wystawy zainspirował się filmem Ingmara Bergmana – Fanny i Aleksander.

W 2020 roku tematem wystawy była „Zimowa saga pod znakiem zrównoważonego rozwoju”, która została w całości wykonana ze starych kartonów, toreb, gazet, czyli odpadów.

W tym roku tematem przewodnim jest „Nowa świąteczna historia”, która kręci się wokół domu towarowego NK, który jest bohaterem aż trzech witryn.

W 2015 roku z okazji 100 lecia NK przygotowano wystawę pt. Historia Sztokholmu.

Wystawy przyciągają mnóstwo widzów, szczególnie Ci najmniejsi są zainteresowani ruszającymi się figurkami. Dodatkowo świąteczny klimat podkreśla muzyka płynąca z głośników umieszczonymi nad witrynami. Zawsze jest odpowiednio dopasowana i nie są to typowe, świąteczne szlagiery.

Wystawy są różne. Jednego roku mogą być niesamowicie ciekawe, a innego takie sobie. Od kilku lat są zwyczajnie nudne (i nie jest to tylko moje zdanie), a niektóre motywy zaczynają się powtarzać. Ilość ludzi oglądająca wystawy mówi sama za siebie czy wystawa jest dobra. W tym roku tłumów nie ma.

Źródło:

https://www.nk.se/nk-jul/nk-julskyltning-2021?selected-store=sth

https://www.di.se/nyheter/fran-milano-till-stockholm-de-designar-julen-pa-nk/

%d bloggers like this: